..:::: افسردگی در میانسالی دمانس در پیری ::::..

براساس گزارش جدید محققان زنان و مردانی كه در میانسالی مبتلا به افسردگی شده‌اند، ممكن است برای ابتلا به دمانس در دوران پیری بیشتر مستعد باشند. مطالعه‌های پیشین نیز ارتباط میان افسردگی را در افراد مسن با دمانس و بیماری آلزایمر نشان داده بود، اما هرگر مشخص نبود كه كدام یك مقدم بر دیگری ظاهر می‌شود. به عبارت دیگر آیا افسردگی عامل خطر دمانس است یا تنها یک علامت زودهنگام برای آن؟ محقق ارشد این مطالعه اظهار می‌دارد: «ما می‌خواستیم بدانیم آیا افسردگی یك علت واقعی دمانس است یا یك واكنش طبیعی به اختلال شناختی یا اصلا ایجاد تغییری در مغز باعث بروز هر دو در یك زمان می‌شود.» در این مطالعه بیش از 13 هزار فرد 40 تا 55 سال در فاصله سال‌های 1964 تا 1973 برای اولین بار مورد بررسی قرار گرفتند. در قسمتی از معاینه این افراد، اطلاعات كاملی درباره رفتارهای سلامت و سابقه پزشكی آنها به پرسیده شد. همچنین قد، وزن و فشارخون آنها ثبت شد. سپس مجددا بین سال‌های 1994 تا 2000، این افراد كه حالا در سنین پیری قرار داشتند. ارزیابی شدند. آنگاه بین سال‌های 2003 تا 2009 نیز بررسی شدند، یعنی زمانی كه میانگین سنی آنها 81 سال بود. به گزارش سپید، آنالیز نهایی نتایج‌ حاكی از آن است كه افسردگی در سال‌های پایانی عمر احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را 2 برابر می‌كند، اما در افرادی که هم در میانسالی و هم سال‌های آخر افسردگی دارند با 3 برابر بیشتر احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و دمانس عروقی دست و پنجه نرم می‌كنند. همچنین احتمالا افسردگی قبل از دمانس عروقی بروز می‌كند و نه هم‌زمان با آن، پس افسردگی می‌تواند یك عامل خطر علتی حقیقی باشد.

..:::: تشخیص افسردگی نوجوانان با استفاده از آزمایش خون ::::..

محققان دانشگاه 'نورث وسترن' موفق به تشخیص افسردگی با استفاده از آزمایش خون شدند. این روش نسبت به سایر روش‌های روان‌شناختی ساده تر است و در مدت‌زمان كوتاه‌تری انجام می‌گیرد. تشخیص افسردگی در نوجوانان بسیار مشكل است چراكه تغییرات هورمونی در دوران نوجوانی بسیار سالم است. محققان با بررسی و مقایسه ژنتیكی موش‌های افسرده و سالم با یكدیگر دریافته‌اند كه در موش‌های افسرده كدام ژن درگیر شده است. دانشمندان 52 مورد ژن در نمونه خون 25 نوجوان را مورد بررسی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیدند كه بیش از نیمی از آنان افسرده‌اند. سطح غیرعادی 11 ژن با افسردگی ارتباط مستقیم دارد. روان‌پزشكان به خانواده‌ها توصیه می‌كنند كه از مشاوره‌های روان‌شناسی برای شناخت بیشتر نوجوانان كمك بگیرند تا نوجوانان به سمت كارهای پرخطر گرایش پیدا نكنند. علاوه بر این نوع تغذیه و ورزش منظم و همچنین ایجاد انگیزه برای نوجوان عوامل موثر در كنترل این بیماری خاموش است.

تاییدیه116- فورفیوو

سازمان غذا و داروی آمریکا فورفیوو ایکس ال (Forfivo) با نام ژنریک بوپروپیون‌هیدروکلراید (Bupropion Hydrochloride) را برای مبتلایان به اختلال افسردگی اساسی موردتایید قرار داده است. فورفیوو ایکس ال، فرمولاسیون با قدرت بالای بوپروپیون هیدروکلراید و تنها فرمولاسیون تک‌دوز 450 میلی‌گرمی بوپروپیون هیدروکلراید است که مورد تایید سازمان غذاوداروی?آمریکا قرار گرفته است.

..:::: درمان ایمن و موثر برای افسردگی ::::..

محققان استرالیایی طی بررسی‌های خود دریافتند تحریك مغز با یك جریان الكتریكی ضعیف برای درمان افسردگی ایمن و كارآمد است و می‌تواند مزایای قابل‌توجه دیگری نیز برای بدن و ذهن بیمار داشته باشد. این محققان كه بزرگ‌ترین مطالعه را كه تا به حال در این زمینه انجام شده، در دست انجام دارند، دریافتند تا 50 درصد افراد افسرده ‌ پس از دریافت این درمان از پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای بهره‌مند خواهند شد. در یك فرم غیرتهاجمی از تحریك مغز، جریان الكتریكی دپلاریزان ضعیف از طریق الكترودهایی كه روی اسكالپ كار گذاشته می‌شود به قسمت جلوی مغز فرد فرستاده می‌شود. بیماران نیز در طول انجام این عمل كاملا بیدار و آگاه هستند. به گزارش سپید، این مطالعه كه به صورت تصادف سازی ‌شده انجام شده نتایج جالبی داشته، هر چند باید با بررسی‌های بیشتر نتایج آنها تایید دوباره شوند، اما تا به حال نیز آثار قابل‌توجه ضدافسردگی جریان ضعیف الكتریكی به اثبات رسیده است به‌خصوص برای بیمارانی كه از حداقل دو گزینه درمانی دیگر ضدافسردگی نتیجه مناسبی ندیده‌اند. این درمان كه به tDCS شناخته می‌شود، روزی 20 دقیقه و به مدت 6هفته به طول می‌انجامد. جالب آنكه نتایج پس از 6 هفته بهتر از 3 هفته گزارش شده و این نتیجه حاصل می‌شود كه این درمان باید برای مدت طولانی‌تری روی بیماران انجام شود. در نهایت بیماران درمان شده تا 3 ماه بعد نیز به درمان دیگری نیاز پیدا نكردند.

..:::: رقیب لکساپرو به بازار می‌آید ::::..

شرکت داروسازی میلان Mylan Pharmaceuticals Inc قرص‌های 5، 10، 20 میلی‌گرمی اس سیتالوپرام خود که اولین محصول اکی والانت با لکساپرو شرکت فورست Forest Laboratories Lexapro است را برای درمان حاد و نگهدارنده اختلال افسردگی اساسی و درمان حاد اختلال اضطرابی ژنرالیزه تولید کرده است. مدیرعامل داروسازی میلان اظهار خوشحالی کرده است که محصول آنها اولین‌ ترکیب اکی والانت با لکساپرو خواهد بود که به بیماران اجازه می‌دهد درمان خود را با کیفیت مطلوب و با پرداخت هزینه کمتری ادامه دهند. براساس آمار منتشر شده از سوی IMS، لکساپرو در آمریکا فروشی نزدیک به 2/9بیلیون دلار در 12 ماهه منتهی به 31دسامبر 2011 میلادی‌ داشته است.