افسردگی در مبتلایان به صرع به مراتب از بقیه افراد جامعه شایع‌تر است اما متاسفانه در بسیاری از موارد به دلیل گزارش نشدن علایم افسردگی از سوی بیمار، این اختلال تشخیص داده نمی‌شود. دلیل دیگر درمان نشدن افسردگی در مبتلایان به صرع، اعتقاد به تشنج‌زابودن داروهای ضدافسردگی است. بسیاری از ضدافسردگی‌ها آستانه تشنج را پایین می‌آورند هر چند یافته‌ها حاکی است ضدافسردگی‌ها در دوز اندک حتی خاصیت ضدتشنج دارند. همچنین، شواهد نشان داده‌اند در صورت مصرف ضدافسردگی‌ها در محدوده دوزاژ درمانی، خطر وقوع تشنج اندک است. زمان انتخاب داروی ضدافسردگی برای یک بیمار مبتلا به صرع پزشک درمانگر باید از تداخلات میان داروهای ضدافسردگی و ضدتشنج به خوبی آگاه باشد. به‌طور کلی در این گروه از بیماران مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، درمان خط اول هستند. افسردگی، شایع‌ترین اختلال همراه در مبتلایان به صرع است و در این گروه از بیماران در مقایسه با مبتلایان به سایر بیماری‌های مزمن و اختلالات نورولوژیک شدت بیشتری دارد. در بیماران با تشنج‌های راجعه در مقایسه با جمعیت عادی جوامع، میزان شیوع افسردگی20 تا 55 درصد بیشتر است. در بیماران با صرع کنترل‌شده، میزان شیوع افسردگی 3 تا 9 درصد است. افسردگی درمان نشده ممکن است به خودکشی منجر شود. شیوع خودکشی در مبتلایان به صرع حدود 10 برابر سایر افراد جامعه است. تغییر در سطح سروتونین و نورآدرنالین، نقش کلیدی در پاتولوژی افسردگی ماژور و صرع ایفا می‌کند. در افسردگی ماژور، کتکولامین‌ها (دوپامین، نورآدرنالین و سروتونین) و نوروترانسمیترها (گلوتامات و گاما آمینوبوتیریک‌اسید) دخالت دارند. به‌طور مشابه، برهم خوردن تعادل میان نوروترانسمیترهای اصلی و کتکولامین‌ها در ناحیه تمپورال باعث افزایش خطر تشنج در بیماران مستعد می‌شود. به علاوه، کاهش عملکرد کتکولامین (سروتونرژیک و نورآدرنرژیک) باعث وخیم‌تر شدن شدت تشنج در برخی از حیوان‌های آزمایشگاهی شده است.


ادامه مطلب

..:::: افسردگی در بارداری را جدی بگیرید ::::..

نتایج یك مطالعه حاكی از آن است كه بیش از یك‌سوم زنانی كه در طول دوران بارداری دچار افسردگی می‌شوند به فكر خودكشی افتاده‌اند. در این مطالعه كه برای دوره‌ای كوتاه‌مدت انجام شده، 260 زن كه در طول بارداری دچار افسردگی شده بودند، شركت داشتند و نتایج نهایی نشان داد خطر ابتلا به بیماری‌های روانی برای این گروه از مادران در مقایسه با زنانی كه بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند به مراتب بیشتر است. همچنین از این تعداد تنها 22 درصد برای كمك و درمان به پزشك مراجعه كرده‌اند. این مطالعه هر چند در ابعاد كوچك انجام شده نشان می‌دهد 80 درصد زنانی كه در طول دوره بارداری دچار افسردگی می‌شوند، بعد از زایمان نیز همچنان با افسردگی دست و پنجه نرم می‌كنند. از سویی نیمی از زنان شركت‌كننده در این مطالعه اظهار داشتند افسردگی بر روابط آنها با فرزندانشان تاثیر داشته است. محقق ارشد بریتانیایی این مطالعه برای نتیجه‌گیری بیان می‌دارد: «این مطالعه نشانگر نیاز فوری برای شناسایی و كمك به زنانی است كه به افسردگی قبل و پس از زایمان مبتلا هستند. اگر این زنان هر چه زودتر شناسایی شوند، می‌توان مانع ابتلای آنها به بیماری‌های روانی جدی‌تر شد.»

..:::: افسردگی در افزایش میزان مرگ و میر افراد مبتلا به ورم مفاصل موثر است ::::..

http://media.isna.ir/content/39-122.jpg/3افسردگی عامل خطرسازی برای افزایش خطر میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به ویژه در مردان است. محققان دانشگاه کالیفرنیا و واشینگتن، با بررسی نشانه‌های افسردگی و تأثیر آن روی 350 فرد مبتلا به بیماری آرتریت روماتوئید با میانگین سنی 60 سال که در شمال کالیفرنیا زندگی می‌کردند، نشان دادند بروز افسردگی با افزایش خطر میزان مرگ و میر در گروه مورد مطالعه همراه بوده است. نتایج حاصل از این تحقیق حاکی است خطر وقوع مرگ و میر برای مردان افسرده مبتلا به این بیماری دو برابر زنان افسرده مبتلا بوده است. 
یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد افسردگی و علائم افسردگی عامل خطر قابل توجهی برای بروز مرگ و میر در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید است با وجود اینکه بروز افسردگی لزوماً بخشی از روند این بیماری نیست. به گفته محققان، آرتریت روماتوئید یا ورم مفاصل یک بیماری مزمن خود ایمن است که درد و کاهش عملکرد مفاصل از نشانه‌های وقوع آن هستند.