اندوه، بی‌انگیزگی، خستگی و بدبینی؛ این موارد، علایم بیماری افسردگی هستند. اکنون پژوهشگران موسسه علمی ماکس پلانک، آزمونی کوتاه طرح کرده‌اند که بر اساس آن می‌توان با پاسخ به ۴ پرسش تا حدودی به تشخیص این بیماری دست یافت. تست‌های بسیاری در اینترنت برای پاسخ به این سوال موجود است که آیا یک نفر دچار افسردگی است یا خیر. در بیشتر این آزمون‌ها، حدود ۲۰سوال در رابطه با وضعیت روحی فرد پرسیده می‌شود که بر اساس پرسش‌نامه افسردگی «بک» (Beck-Depressions-Inventar) تهیه شده‌اند. بر اساس این آزمون میزان افسردگی افراد بالای ۱۳ سال اندازه‌گیری می‌شود. اندوه، بدبینی، احساس شکست و ناکامی، از دست دادن حس خوشحالی، بیزاری از خود، احساس گناه، فکر کردن به خودکشی، ناآرامی، خستگی، بی‌میلی، از دست دادن قدرت تصمیم‌گیری و همچنین کاهش علایق جنسی از جمله نشانه‌هایی هستند که در این آزمون مورد سوال قرار می‌گیرند. برای هر پرسش نیز به طور معمول ۴ جواب وجود دارد: از «هرگز» گرفته تا «همیشه». پس از پاسخ دادن به این پرسش‌ها، آن فرد می‌تواند یک تشخیص کوتاه از خود دریافت کند. اگر علایم افسردگی تشخیص داده شوند، آن سرویس آنلاین فرد رابه مراجعه به راون‌پزشک توصیه می‌کند.  
پژوهشگران موسسه علمی ماکس پلانک اخیرا آزمونی جدید در این رابطه طرح کرده‌اند که بسیار سریع‌تر از تست‌های قبلی است. مدیر این پژوهش می‌گوید: «ساختار ساده این آزمون، به ما این امکان را می‌دهد که این مساله را با پزشکان و بیماران روشن‌تر و قابل‌فهم‌تر در میان بگذاریم.» این 
۴ پرسش عبارت‌اند از: 1) آیا این هفته نسبت به قبل بیشتر گریه کردید؟ 2) آیا این هفته از خودتان سرخورده و متنفر شدید؟ 3) آیا این هفته امیدتان را به آینده بیشتر از دست دادید؟4) آیا این هفته احساس کردید که آدم شکست‌خورده و بی‌عرضه‌ای هستید؟ این پژوهش تا کنون روی خانم‌های بین ۱۸ تا ۲۵ سال انجام گرفته است. به گفته دانشمندان، برای مردها باید آزمون دیگری طراحی کرد، به این دلیل که اصولا مردها کمتر از زن‌ها گریه می‌کنند و هم اینکه کمتر به گریه کردن اعتراف می‌کنند. اما پژوهشگران در عین حال تاکید می‌کنند که چنین آزمونی نمی‌تواند جای یک تشخیص نهایی را بگیرد. به گفته آنان، این کار وظیفه یک راونکاو یا یک روانپزشک است.


..:::: دو فنجان قهوه در روز خطر افسردگی و خودكشی را به نصف كاهش می دهد ::::..

محققان دانشگاه هاروارد آمریكا می گویند: نوشیدن دو فنجان قهوه در روز می تواند خطر افسردگی و خودكشی را تا ۵۰ درصد كاهش دهد. تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریكا نشان می دهد خطر افسردگی و خودكشی در میان بزرگسالانی كه به صورت روزانه چند فنجان قهوه كافئین دار می نوشند در مقایسه با كسانی كه قهوه بدون كافئین می نوشند و یا اصلا قهوه نمی نوشند، ۵۰ درصد كاهش می یابد. 
در این مطالعه كه بر روی
۲۰۰ هزار مرد و زن آمریكایی انجام شد، مصرف كافئین هر فرد از دو منبع قهوه و غیر قهوه مثل چای، نوشابه های كافئین دار و شكلات مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیقات نشان می دهد برای بیش از نیمی از افراد مورد مطالعه، قهوه منبع اصلی كافئین به حساب می آید و تنها ۲۷۷ مرگ ناشی از خودكشی در این گروه گزارش شده است. مایكل لوكاس یكی از محققان این پروژه دراین باره گفت: بر خلاف مطالعات قبلی، نتایج جدید نشان می دهد بین مصرف نوشیدنی های كافئین دار و نوشیدنی های بدون كافئین ارتباط وجود دارد. همچنین می توان كافئین را به عنوان موثرترین عامل موجود در قهوه قلمداد كرد. 
كافئین، سیستم اعصاب مركزی را تحریك می كند و با تولید برخی احساس خوب در انتقال دهنده های عصبی مغز مثل سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین، به عنوان داروی ضدافسردگی عمل می كند. با وجود این یافته ها دانشمندان به افراد افسرده توصیه می كنند كه مصرف كافئین خود را بدون مشورت با پزشك افزایش ندهند. زیرا ممكن است عوارض جانبی خطرناكی برای آن ها به دنبال داشته باشد.

تاییدیه161- خدزلا

اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)، قرص‌های طولانی‌اثر دزونلافاکسین(desvenlafaxine) با نام تجاری خدزلا (Khedezla) را برای درمان اختلال افسردگی اساسی مورد تایید قرار داده است. خدزلا شامل سروتونین و مهارکننده بازجذب نوراپی‌‌نفرین، دزونلافاکسین، است. پریستیک (Pristiq) که در سال 2008 میلادی مورد تایید FDA قرار گرفته بود نیز شامل نمک سوکسینات دزونلافاکسین است. خدزلا به شکل قرص‌های 50 و 100 میلی‌گرمی برای مصرف یک‌بار در روز به بازار خواهد آمد. شایع‌ترین عوارض گزارش‌شده در مطالعات روی بیماران تحت درمان با این دارو عبارت بودند از تهوع، گیجی، بی‌خوابی، تعریق فراوان، یبوست، کاهش اشتها، اضطراب و اختلا‌ل‌های عملکرد جنسی در مردان.

..:::: آزمایش برای تشخیص زودهنگام افسردگی پس از زایمان ::::..

دانشمندان دانشگاه وارویک انگلیس برای اولین بار یک آزمایش 10 پوندی ابداع کرده‌اند که هشدار پیشرفته‌ای احتمال افسردگی پس از زایمان است. این آزمایش که می‌تواند انقلابی در درمان افسردگی پس از زایمان ایجاد کند، به زنان اجازه خواهد داد تا درمان زودهنگام دریافت کنند که ممکن است حتی از پاگرفتن بیماری نیز جلوگیری کند. یکی از هر پنج مادر به افسردگی مبتلا شده که می‌تواند تاثیری جدی بر مادر و فرزند داشته باشد. در موارد شدید برخی مادران خود یا فرزندشان را کشته‌اند. 
این درمان می‌تواند بطور همه جانبه برای پنج سال مورد استفاده قرار بگیرد. اگر این آزمایش در اوایل بارداری تجویز شود، از چند قطره خون مادر برای تشخیص وجود ژنهای معیوب که نشانگر خطر ابتلای آنها به این بیماری است استفاده می‌شود.
 علیرغم ابتلای سالانه دهها هزار بیمار به این بیماری، هنوز راه‌حل قابل اطمینانی برای شناخت زودهنگام آن وجود ندارد. مادرها تنها زمانی درمان دریافت می‌کنند که علائم آنها مانند زودرنجی، بی اشتهایی، غمگینی و احساس بی‌ارزش بودن شدید بروز پیدا می‌کند. کودکان آنها نیز ممکن است از کم توجهی و بی مهری مادران در سالهای اول زندگی رنج ببرند که این امر آنها را درمعرض خطر بالای مشکلات یادگیری و احساسی در سالهای بعدی زندگی قرار خواهد داد. 
محققان با بررسی 200 زن باردار دریافتند افرادی که از دو ژن تنش معیوب برخوردار بودند، سه تا پنج برابر بیشتر احتمال ابتلا به افسردگی پس زایمان دارند که به دلیل ناتوانی آنها در بازیابی تعادل عادی هورمون پس از بارداری است.
 این آزمایش در مقیاس بزرگ حدود 10 پوند هزینه داشته و نتایج آن در همان روز آماده خواهد بود. اگر آزمایش دوم بیماری را تائید کند، زنان می‌توانند حمایت عملی بیشتری را پس از زایمان دریافت کرده و یا به انجام تمریناتی که افسردگی را به عقب می‌رانند، تشویق شوند.تجویز داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری نیز یک گزینه دیگر است. پزشکان باید تصمیم بگیرند که آیا خطر آسیب‌رسانی دارو به کودک متولد نشده بیشتر از مزایای آن برای مادر و کودک است یا خیر.پس از زایمان داروهایی مانند پروزاک برای همه مادران حتی زنان در حال شیردهی تجویز می‌شود چرا که احتمال مضرات آن بسیار کم است. آگاه سازی زنان از امکان ابتلا همچنین می‌تواند منجر به شناسایی زودهنگام علائم و درمان شود. 
افسردگی پس از زایمان بیشتر در زنانی رایج است که از تاریخچه افسردگی یا کمبود حمایت برخوردار بوده و یا فرزندشان نیاز به مراقبت بیشتر دارد. همچنین امکان ابتلای مادرانی که در انتظار فرزند پسر هستند نیز بیشتر است. محققان آمریکایی نیز در حال ابداع آزمایش مشابهی هستند؛ اگرچه این آزمایش برای علائم زودهنگام بوده و به دنبال نشانه‌های ژنتیکی نیست.

..:::: ویتامین D فشار خون و افسردگی را در زنان دیابتی کاهش می‌دهد ::::..

http://media.isna.ir/content/46524.gif/2محققان دانشگاه لویولا آمریکا طی پژوهشی دریافتند که مصرف مکمل‌های ویتامین D در زنان مبتلا به دیابت نوع دو که علایم افسردگی را نیز از خود بروز داده‌اند با کاهش چشمگیر فشار خون، بهبود حالات روانی و همچنین کاهش اندکی وزن مرتبط است. به گفته دکتر "سو پن کوفر" سرپرست این پژوهش، مکمل‌های ویتامین D به طور بالقوه‌ای درمان آسان و مقرون به صرفه‌ای محسوب می‌شوند که البته باید سودمندی قطعی آنان بر افسردگی و عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در بین زنان دیابتی، با انجام مطالعات وسیع و آزمایشات کنترل شده تصادفی تایید صد درصد شود. 
وقوع دیابت در زنان با عواقب بیشتری نسبت به مردان همراه است که شاید بتوان افسردگی را علت این امر دانست زیرا که 25 درصد از زنان دیابتی به افسردگی نیز مبتلا می‌شوند.
 افسردگی توانایی بیمار را در انجام کارهایی برای کنترل بیماری‌اش نظیر خوردن صحیح، ورزش و انجام مراقبه مختل می‌کند. علاوه بر این نیز بیماران مبتلا به دیابت به‌طور خاص در خطر بالایی از کمبود یا فقدان ویتامین D قرار دارند که از علل شایع آن می‌توان از چاقی، جهش‌های ژنتیکی یا عدم مواجهه با نور خورشید نام برد.


ب..:::: مادران افسرده، کودکان اوتیسمی ::::..

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد استفاده از داروهای ضدافسردگی- از جمله مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)‌ و مهارکننده‌های غیرانتخابی برداشت مونوآمین‌ها (MRIs)- در دوران بارداری با افزایش خطر اوتیسم بدون ‌بروز اختلالات شناختی در نوزادان همراه است. این محققان گروهی از زنان باردار را که از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند شناسایی کرده و نوزادان آنها را از نظر اوتیسم تحت پیگیری قرار دادند. 1700 کودک مبتلا به اوتیسم با 17000 گروه شاهد مورد مقایسه قرار گرفتند. بعد از تعدیل عوامل مخدوش‌کننده بالقوه، مشخص شد که مصرف این داروها در دوران بارداری با افزایش دو یا سه برابری اوتیسم بدون ناتوانی شناختی همراه است.

..:::: پیش‌بینی ابتلا به افسردگی پس از زایمان با آزمایش خون ::::..

http://media.isna.ir/content/2.jpg.jpg/2یک آزمایش خون ساده بزودی می‌تواند امکان ابتلای زنان باردار به افسردگی پس از زایمان را نشان دهد. این آزمایش که دو ژن نشانگر آغاز این شرایط در دی‌ان‌ای را نشان داده، در کارآزمایی‌های اولیه توسط روانپزشکان تا 85 درصد دقیق بوده است. محققان دانشگاه جان هاپکینز امیدوارند بتوانند طی دو سال آینده بسته جدیدی را آماده کنند که به ارائه هشدارهای اولیه در مورد غم و اندوه ناتوان‌کننده، تحریک پذیری، از دست دادن اشتها و احساس بی‌ارزشی که یکی از هر پنج مادر جدید در هفته‌های بعد از زایمان آنرا تجربه کرده، خواهد پرداخت. این افراد سپس می‌توانند از درمانهایی برای کاهش شدت شرایط یا حتی اجتناب از ابتلا به آنها استفاده کنند. 
افسردگی پس از زایمان در برخی موارد می تواند بیش از یک سال بطول انجامیده و کودکان برخی از مبتلایان ممکن است در معرض ابتلا به بیماریهای ذهنی و دیگر مشکلات قرار بگیرند. در برخی از موارد شدت‌یافته، این زنان خود یا کودکانشان را کشته‌اند.
 آزمایش خون 52 زن باردار توانست تا 85 درصد بدرستی احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان را پیش‌بینی کند. در نظر گرفتن اطلاعات دیگر این آزمایشها توانست میزان صحت آنها در پیش‌بینی این شرایط را تا 96 درصد در گروهی از این زنان بالا ببرد. تمام افرادی که در این آزمایش شرکت کرده بودند، افسردگی یا دوقطبی داشتند از این رو بیشتر از میانگین افراد در معرض خطر ابتلا به افسردگی پس زایمان قرار داشتند.
تصور می‌شود زنانی که از این دو ژن برخوردارند در معرض تاثیرات هورمونهای بارداری بر روی مغز قرار داشته باشند که این امر می‌تواند آنها را در برابر تنش و عدم توانایی در انطباق با نیازهای مادری آسیب‌پذیر سازد.
 با این آزمایش، زنان باردار می‌توانند زودتر از امکان ابتلا به این شرایط آگاهی یافته و حمایت عملی بیشتر یا شیوه‌های مدیریت تنش را دریافت کنند. افسردگی پس از زایمان بیشتر در زنان دارای تاریخچه افسردگی و افرادی که از حمایت برخوردار نبوده و فرزندشان به مراقبت بیشتر نیاز دارند، رایج است. همچنین آن دسته از افرادی که قرار است فرزند پسر بدنیا بیاورند نیز ممکن است به افسردگی دچار شوند چرا که فرزندان پسر، سخت‌تر تلقی می‌شوند. این شرایط مانند افسردگی عادی با ترکیبی از مشاوره و دارو درمان می‌شود. این پژوهش در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.

..:::: تاثیر داروهای ضدافسردگی بر تقویت شکل‌گیری سلول‌های مغز ::::..

نخستین شواهد روشن به دست‌آمده از چگونگی تاثیر داروهای ضدافسردگی بر تقویت شکل‌گیری سلولهای مغزی، حاکیست که این داروها می‌تواند به درمان بهتر افسردگی کمک کنند. هیپوکامپ یکی از دو ناحیه مغزی است که در آن نورون‌های جدید در طول زندگی انسان بوجود می‌آیند. این فرآیند در میان افرادی که به افسردگی دچارند، مختل می‌شود. اگرچه تاکنون مشخص نشده که این مسأله مسبب یا نشانه این شرایط باشد. با این حال بدیهی است که یکی از راههای عملکرد قرص‌های ضدافسردگی از طریق افزایش تولد نورون‌ها در هیپوکامپ است.
پژوهشگران دانشگاه کینگز کالج لندن، اکنون در حال تحقیق بر روی چگونگی این فرآیند هستند. پژوهشهای قبلی نشان‌دهنده یک ارتباط بین برخی داروهای ضد افسردگی و هورمون‌های استرس موسوم به گلوکوکورتیکوئیدها بوده‌است. از این رو محققان تصمیم گرفتند در مورد عملکرد داروی ضدافسردگی سرترالین بر روی دریافت‌کننده‌های گلوکوکورتیکوئید تحقیق کنند.
 آنها سلولهای نمونه هیپوکامپی را در آزمایشگاه پرورش داده و به آن سرترالین اضافه کردند. 10 روز بعد تعداد نورون‌های جدید تا 25 درصد بیشتر از حد انتظار دانشمندان بود.
هنگامی که این محققان پیش از افزودن داروی ضدافسردگی، دارویی برای توقف گیرنده‌های گلوکوکورتیکوئید به نمونه اضافه کردند، پس از گذشت 10 روز تعداد نورون‌های جدید تولید شده با میزان طبیعی رشد مورد انتظار مشابه بود.
 به گفته این دانشمندان، هورمون‌های گلوکوکورتیکوئید و داروهای ضد افسردگی موجب فعال شدن این دریافت‌کننده‌ها می‌شوند اما روش عملکرد آنها متفاوت است. آنها امیدوارند که این نتایج بتواند در تولید داروهای ضدافسردگی کارآمدتر موثر واقع شود.

..:::: احتمال عود افسردگی در زنان بیش از مردان است ::::..

http://media.isna.ir/content/4362.jpg/3اکثر بزرگسالان و نوجوانان افسرده که تحت درمان با دارو و سایر درمان‌ها قرار می‌گیرند تا حدی بهبود پیدا می‌کنند، اما تقریبا نیمی از آن‌ها بعد از گذشت پنج سال دوباره به حالت قبل بر می‌گردند و این در حالی است که زنان بیشترین آمار را در این خصوص دارند. محققان دانشگاه کارولینای شمالی در تحقیقاتی جدید، 86 پسر و 110 دختر افسرده 12 تا 17 ساله را که تحت یکی از 4 نوع درمان افسردگی قرار داشتند، تحت بررسی قرار دادند و پس از 5 سال بررسی، دریافتند 88 نفر یا 66.6 درصد این افراد، دوباره به یک افسردگی دچار شده‌اند. همچنین مشخص شد: دختران تحت مطالعه، بیشترین عود افسردگی را داشتند و حدود 57 درصد از آنها در مقایسه با 33 درصد پسران، دوباره به افسردگی دچار شدند. محققان پس از پایان تحقیقات دلیل این که عود مجدد افسردگی، بیشتر در زنان مشاهده می‌شود، روی‌آوردن آنها به تفکرات منفی یا احساس بی‌کفایت بودن، بیش از مردان است.