آیا تحریک الکتریکی مغز میتواند موجب تقویت حافظه شود

   

 

2829 
محققان میگویند اعمال جریان های الکتریکی به یک شبکه خاص در مغز میتواند موجب تقویت حافظه شود. در یک مطالعه که بر روی تعدادی جوان صورت گرفته است محققان با استفاده از یک تحریک مغناطیسی مغزی (transcranial magnetic stimulation (TMS توانسته اند شبکه های عصبی مربوط به حافظه را تحریک کرده و حافظه افراد مورد مطالعه تا 24 ساعت تقویت کنند.

در تحریک مغناطیسی مغز یک سیم پیچ الکترومغناطیسی در اطراف جمجمه گذاشته شده تا از طریق آن بتوان جریان های الکتریکی در سلول های مغزی بوجود آورده و آنها را تحریک کرد. در حال حاضر از این روش در ایالات متحده برای درمان موارد افسردگی شدید که به درمان های معمول جواب نمیدهند استفاده میشود.

نتایج این مطالعه در مجله Science به چاپ رسیده و در آن نشان داده شده است که محققان چگونه ابتدا با استفاده از ام آر آی یک شبکه عصبی مغزی در قشر مغز را مشخص میکنند که با هیپوکامپ در ارتباط است. هیپوکامپ قسمتی از عمق مغز است که در روند حافظه دخالت دارد. آنها با تحریک این شبکه عصبی توانسته اند هیپوکامپ را تحت تاثیر قرار دهند.

محققان میگویند این مطالعه کمک میکند تا آنها بتوانند محل و مسیرهای مربوط به روند حافظه در مغز را بهتر مطالعه کنند. در آینده و با مطالعه بیشتر بر روی این ایده ممکن است بتوان به افراد مبتلا به اختلال حافظه مانند مبتلایان به بیماری آلزایمر یا سکته مغزی کمک کرد.