سایکوفیزیک و کاربرد آن در مطالعات TMS

معرفی،کاربرد در تحقیقات،،طراحی مطالعه،آنالیز

 

هدف کارگاه رفع اشکالات موجود در طراحی مطالعه TMS  و برطرف کردن مشکلات اجرای آن

مدرس پروفسور جرج نوتروف

 

 

برگزار کننده :پژوهشکده علوم شناختی

تاریخ:7 تا 11 مهر

محل برگزاری پژوهشکده علوم شناختی،خیابان ولیعصر،بالاتر از زرتشت ،خیابان پزشک پور شماره 18

تلفن 889359597

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر 1389ساعت 19:8  توسط   |  نظر بدهید

 

بررسی اثر تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه ای در ناحیه خلفی- جانبی قشر جلو پیشانی مغز در کاهش نشانگان ترک مت آمفتامین در فاز حاد در مقایسه با پلاسبو(دکتر پیمان هاشمیان-دکتر علی طلایی-دکتر امیر رضایی اردانی)

 

بررسی اثر تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه ای در ناحیه خلفی- جانبی قشر جلو پیشانی مغز در کاهش نشانگان ترک هروئین کریستال در فاز حاد در مقایسه با پلاسبو(دکتر علی طلایی- دکتر امیر رضایی اردانی)

 |+| نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر 1389ساعت 18:59  توسط   |  نظر بدهید
مجله اصول بهداشت روانی(پاییز ۸۹)-دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بررسی اثربخشی تحریك مكرر مغناطیسی ترانس­كرانیال با فرکانس بالا در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده­ی مقاوم به درمان دارویی

*ساناز خمامی1، رضا رستمی2، رضا کاظمی3، عباس رحیمی­نژاد4

مقدمه: هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی تحریک مکرر مغناطیسی ترانس­کرانیال در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده مقاوم به درمان دارویی بود.

روش­کار: در یک طرح شبه­آزمایشی، 12 آزمودنی مبتلا به اختلال افسردگی عمده مراجعه­کننده به کلینیک آتیه از تابستان تا پاییز 1387 با روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب و به مدت 30 جلسه تحت درمان تحریک مکرر مغناطیسی ترانس­کرانیال با فرکانس20 هرتز بر روی ناحیه­ی پشتی­جانبی كورتكس پیش­پیشانی نیم­كره­ی چپ قرار گرفتند. آزمودنی­ها به کمک مقیاس افسردگی بك، پیش و پس از درمان و 5/1 ماه بعد از درمان ارزیابی شدند. داده­ها به کمک روش آماری تحلیل واریانس با اندازه­گیری­های مکرر تحلیل شدند.

نتایج: تحریک مکرر مغناطیسی ترانس­کرانیال به­طور معنی­داری سبب کاهش علایم افسردگی در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده گردید (001/0P<) و این تغییرات 5/1 ماه پس از آن به طول انجامید.

نتیجه­گیری: تحریک مکرر مغناطیسی ترانس­کرانیال در درمان افسردگی عمده­ی مقاوم به درمان دارویی تاثیر دارد و اثرات آن بیش از یک ماه و نیم بعد از درمان ماندگار است.

کلمات­کلیدی: اختلال افسردگی عمده، تحریك مکرر مغناطیسی ترانس­كرانیال، كورتكس

 |+| نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر 1389ساعت 18:51  توسط   |  نظر بدهید
دانش  - تحریک بخش‌های خاصی از مغز در کنار بازداری قسمت‌های دیگر،‌ به عملکرد مغز کمک می‌کند و باعث می‌شود توانایی‌های مغز با نسبت قابل توجهی بالا برود. شاید این روش برای کنترل مغز کودکان اوتیستیک مفید باشد

بهنوش خرم‌روز: مدتی پیش، محققین استرالیایی به این نتیجه رسیدند که تحریک قسمت‌های خاصی از مغز، می‌تواند استعدادهایی را در افرادی شکوفا کند که پیش از آن نشانی از این استعدادها بروز نداده بودند.

اما آیا تحریک این مناطق روی حافظه هم تاثیر می‌گذارد؟

بر اساس گزارشی که پاپ‌ساینس منتشر کرده، یکی از محققین مرکز ذهن دانشگاه سیدنی در مطالعه جدیدی به 36 داوطلب اسلایدهایی با شکل‌هایی متفاوت از نظر تعداد، رنگ و اندازه نشان داد و از آن‌ها خواست که در بین 5 اسلایدی که به آن‌ها نشان داده می‌شد، اسلاید تکراری را پیدا کند. این یکی از روش‌های متداول سنجش حافظه است.

سپس به هر یک از افراد کلاهی داده شد که پر از الکترود بود. این الکترودها به مغز فرد با استفاده از روش جریان مستقیم، ‌مقداری سیگنال الکتریکی خفیف می‌فرستادند، ‌البته محل دریافت سیگنال در مغز افراد متفاوت بود.

نتایج مطالعه نشان داد افرادی که به واسطه الکترودها لوب قدامی گیجگاهی نیمکره راست مغزشان تحریک می‌شد و فعالیت همین قسمت در نیمکره چپ مغزشان بازداری می‌شد، ‌تا 110 درصد بهبودی در یادآوری اسلایدها داشتند.

به گفته محققین، لوب قدامی گیجگاهی در هر دو نیمکره برای حافظه اهمیت دارد. تفاوتشان در این است که لوب سمت چپ با زمینه سر و کار دارد و سمت راستی مسئولیت حافظه بصری را بر عهده دارد. بنابراین بازداری لوب قدامی گیجگاهی نیمکره چپ، ‌با حذف اشتغال مغز با اطلاعات زمینه‌ای، باعث شد که فرد خظاهای کم‌‌تر و در واقع در حافظه بصری عملکرد بهتری داشته باشد.

محققین معتقدند این مشکلی است که مبتلایان به اوتیسم هم دارند و این کلاه پر از الکترود می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد