خبر آنلاین:دانش > پزشکی - روانشناسان اعتقاد دارند اعمال جریان الکتریکی بر مغز انسان، برای درمان بیماری‌های روانی موثر است. اما شاید آنها هرگز فکر نمی کردند که این کار به افزایش سطح مهارت بازی افراد نیز کمک می کند!

محمود حاج‌زمان: پیش از این دانشمندان موفق شده بودند تاثیر نگه داشتن یک آهن‌ربا را در نزدیکی سر، بر روی صحبت کردن و الگوهای رفتاری و یادگیری انسان اثبات کنند. اکنون به نظر می‌رسد که با استفاده از یک باتری کتابی 9 ولتی، شما می‌توانید خود را به بازیکن بهتری در زمینه بازی‌های ویدئویی تبدیل کنید. البته به هیچ وجه این کار را در خانه امتحان نکنید!

به گزارش پاپ‌ساینس، عصب‌شناسان دانشگاه نیومکزیکو از گروهی از داوطلبان خواستند که یک بازی ویدئویی به نام DARWARS Ambush را انجام دهند، یک بازی آموزشی که برای کمک به سربازان ارتش آمریکا طراحی شده بود. نیمی از داوطلبان هنگام بازی، یک جریان الکتریکی 2 میلی‌آمپری را از طریق پوست سرشان دریافت می‌کردند. این جریان توسط دستگاهی تامین می‌شد که تنها با استفاده از یک باتری کتابی 9 ولتی کار می‌کرد. مهارت این گروه از داوطلبان در انجام بازی، در مقایسه با دیگر داوطلبان دو برابر بهتر بود. این مطالعه که از سوی آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته نظامی آمریکا (دارپا) هدایت می‌شد، نشان می‌دهد که اعمال جریان الکتریکی مستقیم به مغز می‌تواند یادگیری را بهبود بخشد.

این نوع تحریک مغزی که تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌ای (tDCS) نامیده می‌شود، به موضوع بسیار بحث برانگیزی در میان دانشمندان تبدیل شده، با این وجود، این روش توانسته است امیدهایی را برای درمان انواع مختلفی از بی‌نظمی‌های عصبی و اختلالات شناختی به وجود آورد.

روش tDCS با روش تحریک مغناطیسی درون جمجمه‌ای تفاوت دارد. در روش تحریک مغناطیسی یک سیم‌پیچ مغناطیسی با ولتاژ بالا در نزدیکی سر بیمار قرار می‌گیرد، و میدان مغناطیسی سیم‌پیچ باعث تحریک پاسخ‌های الکتریکی در مغز می‌شود. اما روش تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌ای همان‌طور که از نام آن نیز برداشت می‌شود، جریان الکتریکی را مستقیما به مغز انسان اعمال می‌کند.

اخیرا خبرهای زیادی درباره این روش‌ها منتشر شده است و مطالعات علمی نشان می‌دهد که این زمینه‌ها -خصوصا روش tDCS- در حال تجربه یک دوره حیات مجدد هستند. دانشمندان امیدوارند که این روش‌ها بتوانند برای درمان افسردگی، سکته مغزی و اوتیسم مورد استفاده قرار گیرند و علاوه بر آن، با افزایش دادن انعطاف‌پذیری مغز به بهبود فرایند یادگیری کمک کند.

محققان تلاش می‌کنند تا با اعمال تغییراتی در جریان الکتریکی عبوری از میان سلول‌های عصبی و انواع خاصی از پروتئین‌های سیناپس، نحوه تاثیر یک جریان الکتریکی خارجی را بر روی فعالیت مغز درک کنند. ظاهرا تمام این کارها با اعمال یک جریان الکتریکی اندک امکان‌پذیر است. اما عاجزانه از شما تقاضا می‌کنیم که سعی نکنید با وصل کردن یک باتری کتابی 9 ولتی به سر خود، این مساله را امتحان کنید!

 |+| نوشته شده در  دوشنبه هفدهم مرداد 1390ساعت 16:22  توسط   |  نظر بدهید

به نام خدا

گروه آتیه قصد اجرای کارآزمایی بالینی با هدف بررسی اثر بخشی TMS بر روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را دارد.TMS جدیدترین روش درمانی برای اختلال افسردگی اساسی می باشد که اثر بخشی آن برای طیف وسیعی از اختلالات روانپزشکی و نورولوژیک تحت بررسی است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات این کارآزمایی می توانید به سایت ثبت کارآزمایی بالینی ایران مراجعه فرمایید.کسانی که تمایل به حضور در این مطالعه دارند می توانند از ساعت 8 صبح تا 8 شب با شماره تلفن 84012128 تماس بگیرند.

:کد ثبت در مرکز کارآزمایی بالینی ایران IRCT138903254191N1

 

 

 

 |+| نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند 1389ساعت 18:23  توسط   |  نظر بدهید
 
اصول راهنمای جدید افسردگی که انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر کرده است، بر رویکرد درمانی شخصی‌شده برای هر بیمار متمرکز است و توصیه‌هایی برای شوک‌درمانی و سایر گزینه‌های درمانی از جمله ورزش برای افرادی دارد که با دارو افسردگی آنها بهبود پیدا نمی‌کند.

به گزارش رویترز این اصول راهنما را روز جمعه اول اکتبر بوسیله انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شد، اولین تجدیدنظر در درمان افسردگی پس از بیش از یک دهه است.

دکتر آلن گلنبرگ، روانپزشک مقیم آریزونا که سرپرست گروهی از کارشناسان بود که این اصول راهنما را نوشته‌اند، گفت: "فرآیند فشرده 5 ساله بازبینی، مباحثه و تجدیدنظر در این اصول راهنما مراقبت از بیماران را بهبود خواهد بخشید."

او افزود:"امیدواریم این اصول راهنما برای بیماران فراوانی به زندگی بهتری منجر شود."

این هیئت کارشناسی بیش از 13000 مقاله علمی را که در فاصله سال‌های 1999 تا 2006 منتشر شد بود مورد بررسی قرار دادند تا پیش‌نویس این اصول راهنمای جدید را بنویسند.

از جمله تغییراتی که این پژوهشگران در درمان افسردگی پیشنهاد کرده‌اند، به این موارد می‌توان اشاره کرد:

    * پزشکان باید از یک مقیاس درجه‌بندی برای ارزیابی وضعیت بیماران‌شان استفاده کنند و درمان را متناسب با شدت علائم تجویز کنند. پزشکان می‌توانند از راهبردهای گوناگون درمانی مانند دارودرمانی،تشویق به انجام رفتارهای سالم، ورزش و روان‌درمانی استفاده کنند.

    * این اصول راهنما در افرادی که به طور مکرر به دارودرمانی پاسخ نمی‌دهند،‌ توصیه می‌کند از درمان با شوک برقی (الکتروشوک تراپی) استفاده شود، که اغلب داده‌های علمی از استفاده از آن پشتیبانی می‌کنند.

    * همچنین توصیه‌هایی برای استفاده‌ از درمان‌های جدیدتر شده است، از جمله تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) که از میدان‌های مغناطیسی به شدت متمرکزشده ضربان دار برای بازیابی کارکرد و تحریک بخش‌های از مغز که به افسردگی مربوط هستند، استفاده می‌کند. دستگاه شرکت خصوصی Neurotronics به نام NeuroStar بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای این منظور در سال 2008 مورد تایید قرار گرفت.

    * این پژوهشگران همچنین استفاده از شیوه تحریک عصب واگ را توصیه می‌کنند که در آن یک وسیله ساخته شده بوسیله شرکت Cyberonics مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله تحریک الکتریکی به عصب واگ - عصب بزرگی که مغز را به اندام‌های داخلی مربوط می‌کند- وارد می‌کند.

    * این اصول راهنما ورزش منظم را نیز برای بهبود افسردگی توصیه می‌کند. بررسی‌ها نشان‌داده‌اند که ورزش می‌تواند علائم افسردگی را به خصوص در سالمندان یا افراد دچار بیماری‌های پزشکی مزمن بهبود بخشد.

    * این پژوهشگران استفاده مکررتر از درمان دارویی نگهدارنده را به خصوص در افرادی که احتمال دارد افسردگی‌شان عود کند،‌ توصیه می‌کنند. این توصیه به خصوص برای بیمارانی مهم است که دست کم سه حمله افسردگی قبلی داشته‌اند یا مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در یک گزارش جداگانه که روز پنج‌شنبه منتشر شد، اعلام کرد که  9 درصد آمریکاییان بزرگسال مورد پرسش قرار گرفته در سال‌های 2006 و 2008 علائم فعلی افسردگی داشتند، از جمله 3.4 درصد که دارای علائم افسردگی عمده - داشتن پنج تا تعداد بیشتری نشانه افسردگی دست کم برای دو هفته- بودند.

بر اساس این گزارش در مجموع افسردگی بیش از 13میلیون نفر از بزرگسالان آمریکایی را در هر سال مبتلا می‌کند و میلیاردها دلار زیان به خاطر هزینه‌های درمانی، از دست رفتن بهره‌وری،‌غرامت کارکنان و مرگ و میر به جا می گذارد.
 |+| نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مهر 1389ساعت 18:29  توسط   |  2 نظر

سلامت > تحقیقات  - همشهری آنلاین:
پژوهشگران دریافته‌اند که دو نیمکره مغز به طور همزمان در مورد اینکه کدام دست برای انجام کارهای دستی ساده به کار رود‌، به فوریت "به مذاکره می‌پردازند" و این یافته ممکن است روزی برای درمان مبتلایان به سکته مغزی و سایر آسیب‌های مغزی به کار رود.

به گزارش هلث‌دی نیوز به گفته این پژوهشگران این یافته به این معنا است که پیش از آنکه فرد یک فنجان قهوه را بر دارد یا دکمه آسانسور را بفشارد، نیمکره چپ و راست مغز- که هر کدام اندام‌های طرف مخالف را کنترل می‌کنند- تصمیم می‌گیرند که کدام دست برای انجام این فعالیت مناسب‌تر است.

ریچارد ایوری، یکی از این پژوهشگران، از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، استاد روانشناسی و علوم اعصاب، در این باره گفت: "ما با درک کردن این فرآیند، امیدواریم بتوانیم روش‌های برای غلبه اختلالات شناخته‌شده در کاربرد اندام‌ها (دست و پا) ایجاد کنیم."

ایوری و همکاران بلژیکی، آمریکایی و انگلیسی‌اش این یافته‌ها در شماره این هفته ژورنال "پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم" گزارش کردند.

مشاهدات این گروه از کار بر روی 33 فرد داوطلب راست‌دست نشات می‌گیرد، که نشان داد گرچه 80 درصد مردم راست‌دست هستند، اغلب آنها می‌توانند برای انجام کارهای ساده که نیاز به مهارت‌های حرکتی ظریف نداشته باشد،‌ از هر دو دست استفاده کنند.

دانشمندان در همه افراد شرکت‌کننده در بررسی بخش جانبی عقبی قشر مغز را به طور مصنوعی با روش "تحریک فراجمجمه‌ای مغناطیسی" (TMS) تحریک کردند.

به گفته این پژوهشگران این ناحیه مغز نقش اصلی را در پردازش روابط فضایی و طراحی حرکت دارد، و تحریک کردن این ناحیه قشر مغز به معنای تداخل ایجاد کردن با اعصابی است که معمولا مهارت‌های حرکتی را کنترل می‌کنند.

این دانشمندان با تحت نظر قرار دادن حرکت این افراد با یک دستگاه سه بعدی ردیابی حرکت،‌ دریافتند پس از تحریک مغناطیسی نیمکره چپ مغز افراد راست‌دست (که مهارت‌های حرکتی نیمه راست بدن را کنترل می‌کند)،‌این افراد استفاده از دست چپ‌شان را بر دست راست‌شان ترجیح دادند.

این پژوهشگران می‌گویند هنوز روشن نیست چرا مغز از این فرآیند رقابتی تصمیم‌گیری استفاده می‌کند. اما به گفته فلاویو اولیویرا، پژوهشگر پست‌دکترال د روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه برکلی و سرپرست این تحقیق: "هنگامی که با تحریک مغناطیسی دست راست را در این رقابت عقب می‌اندازید، به دست چپ فرصت بیشتری برای برنده شدن می‌دهید."

این یافته که TMS می‌تواند برای دستکاری در کارکرد مغز موثر باشد، دستاوردی است که نهایتا می‌توان برای بیمارانی که دچار اختلالات کنترل حرکتی هستند، به کار رود.